Nieuwe kindergemeenteraad gaat van start

Gepubliceerd op vrijdag 30 oktober 2026

Kinderen denken mee over de toekomst van Menen, Lauwe en Rekkem

Een nieuw schooljaar betekent ook de start van een nieuwe kindergemeenteraad in Menen. Op woensdag 28 oktober werden de nieuwe leden officieel geïnstalleerd tijdens een bijeenkomst in de Raadzaal van het Stadshuis. De kinderen legden er in aanwezigheid van de burgemeester hun eed af en kregen meteen de kans om hun eerste ideeën voor de stad te delen. 

De kindergemeenteraad brengt kinderen uit de Menense basisscholen samen en geeft hen een eigen stem in het beleid van de stad. Tijdens de installatievergadering krijgt elke vertegenwoordiger twee minuten om een concreet idee te pitchen waarmee hij of zij in Menen, Lauwe of Rekkem aan de slag wil gaan. 

De thema's die dit jaar centraal staan, zijn veiligheid online, natuur en klimaat in de buurt, elk kind kan meedoen en spelen, sporten en ontmoeten. De kinderen kunnen daarbij onder meer nadenken over cyberveiligheid en online pesten, meer natuur en schaduw in de buurt, toegankelijkheid en betaalbare vrije tijd, of betere speel-, sport- en ontmoetingsplekken.

De scholen werden gevraagd om tegen 21 oktober hun twee vertegenwoordigers en begeleiders door te geven en meteen ook twee thema's te selecteren waarmee hun vertegenwoordigers tijdens de eerste bijeenkomst aan de slag willen. De kinderen worden aangemoedigd om hun idee samen met hun klas voor te bereiden. Het hoeft daarbij niet ingewikkeld te zijn: vooral het antwoord op de vraag “Waarom zou dit een meerwaarde zijn voor Menen, Lauwe en/of Rekkem?” staat centraal.

“Kinderen weten als geen ander wat er leeft bij hun leeftijdsgenoten en in hun buurt. Hun ideeën en ervaringen zijn dan ook een belangrijke bron voor ons stadsbeleid. Als stad die haar label Kindvriendelijke Stad alle eer wil aandoen, willen we niet alleen vóór kinderen werken, maar ook mét hen. De kindergemeenteraad geeft kinderen een echte plek aan de beleidstafel en de kans om mee na te denken over hoe we Menen, Lauwe en Rekkem nog kindvriendelijker kunnen maken,” zegt burgemeester Kasper Vandecasteele, bevoegd voor Jeugd.

De nieuwe kindergemeenteraad komt in totaal vijf keer samen tijdens het schooljaar 2026-2027. Na de installatievergadering op 28 oktober volgen bijeenkomsten op 20 januari, 3 maart, 14 april en 26 mei 2027. Eén van de samenkomsten, 14 april, wordt gekoppeld aan de Buitenspeeldag 2027.