Meetresultaten 2009 dioxines en pcb's gekend

  • 25/11/2009
  • 1300 keer gelezen
Dioxines

"Gisteren gaf een medewerkster van de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) op onze technische werkgroep dioxines en pcb's een stand van zaken mee. De VMM presenteerde er de recentste metingen van 2009. Daaruit blijkt dat we nog te veel verhoogde waarden voor dioxines en pcb's noteren. De cijfers werden ook op de technische werkgroep die de problematiek opvolgt, voorgelegd," zegt schepen van Leefmilieu Berenice Bogaert.

De metingen uitgevoerd door de VMM vertonen in 2009 geen gunstige waarden. Sinds april 2009 werd in Menen het aantal meetposten rond het shredderbedrijf verhoogd om de ruimtelijke spreiding van de verontreiniging beter in kaart te brengen. Gedurende 6 maanden werden er op 5 strategisch geplaatste meetposten in functie van de afstand tot de shredder stalen gecollecteerd. Er werden meetposten geplaatst op 100m, 500m en 1000m ten noordoosten van de shredder. Verder werd de oorspronkelijke meetpost die dichtbij het bedrijf staat opgesteld, behouden als referentie naar vroegere meetresultaten. Er werd ook nog een meetpost geplaatst ten zuidwesten van de shredder. Zowel ter hoogte van het shredderbedrijf Galloo (Menen 6) als op 100m (Menen 9) er vandaan, werden het ganse jaar door matig verhoogde tot verhoogde waarden voor dioxines en pcb's gemeten. De meetpunten verderaf (Menen 10, 11 en 4) vertonen 2 verhoogde meetwaarden en 7 matig verhoogde waarden. In totaal 9 waarden waren niet verhoogd. Toch kunnen de zones verder dan 100m voorlopig moeilijk geanalyseerd worden, wegens de meestal veranderende windrichting die ook in beschouwing wordt genomen. Pas als de windrichting gedurende langere tijd stabiel blijft, kan de reikwijdte van de vervuiling worden ingeschat. Dat wordt door de VMM in 2010 verder opgevolgd.



Schepen Bogaert: "Ondertussen kregen we van het Federaal Voedselagentschap, dat onderzoeken op melkstalen van vee op ons grondgebied (zowel in Rekkem als in Menen) uitvoerde, het nieuws dat de genomen melkstalen goed voor consumptie zijn. We blijven natuurlijk wel met de verhoogde metingen voor dioxines en pcb's zitten. We hopen dat de uitgebreide meetcampagne van de VMM ons in 2010 meer kan vertellen over de impact van de vervuiling op de gebieden rond het shredderbedrijf. Onlangs kregen we ook het bericht van het Vlaams Steunpunt voor Milieu en Gezondheid dat in Menen een humane biomonitoring wordt georganiseerd. Hiermee gaat men na in hoeverre milieuverontreiniging een invloed heeft op de gezondheid van onze bevolking. Met onze technische werkgroep blijven we alle evoluties in dit dossier met argusogen volgen en informeren we onze bevolking van zodra we hierover informatie ontvangen."

Hier kun je een samenvatting en analyse van de metingen door de Vlaamse Milieumaatschappij inkijken.

  • Delen